Wąż boa – zwierzę dobre dla każdego

Gdy myślimy o zwierzęciu domowym dla dziecka, większości z nas staje przed oczami pies, kot, ewentualnie rybki czy gryzonie. Tymczasem istnieje wiele innych zwierzaków, które równie dobrze nadadzą się na towarzysza dla młodego człowieka. Nie chodzi tu tylko o sympatyczne i proste w hodowli bezkręgowce, takie jak patyczaki, czy popularne pająki ptaszniki, ale też o znacznie bardziej spektakularne stworzenia, do których należą między innymi gady. Wśród nich szczególnie interesujące są węże, a trudno o atrakcyjniejszego przedstawiciela tej grupy niż boa.

Dlaczego boa?

Wielu osobom węże kojarzą się jednoznacznie negatywnie, co ma związek w dużej mierze z uprzedzeniami kulturowymi. Pomysł podarowania takiego zwierzęcia dziecku może zjeżyć niektórym dorosłym włosy na głowie. Tymczasem jednak jest to zupełnie nieuzasadnione. Węże to w znacznej większości istoty unikające problemów, jak tylko mogą, a ich złośliwe usposobienie nie jest niczym więcej niż mitem. Oczywiście istnieją gatunki węży (przede wszystkim te jadowite), które mogą zabić człowieka i tak się niestety często dzieje – nigdy jednak wąż nie atakuje niesprowokowany. Ludzie nie są naturalną zdobyczą tych gadów, które są zdecydowanie zbyt małe, by móc spożyć coś rozmiaru człowieka.

A co z dusicielami, takimi jak boa? Niektórzy ich przedstawiciele, tacy jak anakondy czy pytony siatkowane, również stanowią zagrożenie dla ludzi. Nie dotyczy to jednak gatunków hodowanych w domu – są to węże zbyt małe i słabe, by skrzywdzić młodego nastolatka lub dorosłego. Mają przy tym zazwyczaj wyjątkowo łagodne usposobienie. Powtarzane często legendy miejskie o wężach zjadających swoich właścicieli należy włożyć między bajki.

Boa jest łagodnym, a przy tym bardzo pięknym zwierzęciem. Przebywanie z nim i jego pielęgnacja uczy młodego człowieka odpowiedzialności i delikatności. Jeżeli ktoś obawia się, że nie wytrzyma emocjonalnie karmienia pupila żywymi zwierzętami, bez obaw – wiele hodowlanych węży jest nauczonych jedzenia martwych, mrożonych ssaków. Jednocześnie boa to gad większy i bardziej spektakularny niż, na przykład, popularny wąż zbożowy. Boa łatwo oswajają się z właścicielami i pozwalają brać się na ręce. Łatwo się wtedy przekonać, że choć są to gady silne, to przy zachowaniu ostrożności nie mogą zrobić człowiekowi żadnej krzywdy – boa rzadko kiedy gryzą, a o ile nie owiną się właścicielowi wokół szyi, nie są w stanie skrzywdzić go swoim uściskiem.

Gatunki węży boa

Istnieje kilka najbardziej popularnych gatunków boa dostępnych w handlu. Najpopularniejszym i najbardziej znanym jest oczywiście słynny boa dusiciel, o wspaniałym ubarwieniu występującym w wielu odmianach. Wąż ten dożywa często ponad 30 lat i może być niezrównanym towarzyszem życia.

Podobnie interesujący jest nieco mniejszy boa tęczowy, o charakterystycznie mieniących się łuskach. Ze względu na swój niewielki rozmiar i wspaniały wygląd jest często wybierany przez początkujących hodowców.

Inne gatunki warte wspomnienia to, między innymi, szczególnie lubujący się w gryzoniach boa madagaskarski, oraz boa Dumerila o klasycznym, brunatnym ubarwieniu ciała.

Dodaj komentarz