Czy hodowla węży jest bezpieczna?

Węże to jedne z najbardziej fascynujących stworzeń. Coraz więcej osób decyduje się na zakup terrarium, w którym będzie mógł zamieszkać imponujący pupil. Najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o węże, jest pyton, słynący głównie z pięknego ubarwienia. Ile kosztuje jego zakup i utrzymanie?

Pyton w domu, koszty zakupu i utrzymania

Wbrew pozorom zakup węża nie zostawi wielkiego spustoszenia w naszym portfelu. Pyton królewski to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Gdzie można nabyć egzotycznego pupila? Pytony znajdują się w asortymencie większości sklepów zoologicznych na terenie Polski. Jeśli chodzi o dostępność, nie napotkamy żadnych trudności.

Co z kosztami utrzymania? Pierwszym wydatkiem jest bez wątpienia odpowiednie terrarium. Chcąc nabyć węża, musimy zapewnić mu dogodne warunki. Jeśli chodzi o żywienie, to wąż, jako drapieżnik powinien dostawać żywe lub martwe gryzonie, co również wiąże się z wydatkami. Pyton w utrzymaniu nie jest zbyt drogi, sporym kosztem jest jedynie terrarium oraz grzałki, które mają utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę.

Posiadanie węża, obowiązki właściciela

Opinia, mówiąca o tym, że zwierzę trzymane w klatce, akwarium lub terrarium nie wymaga wiele wysiłku, jest bardzo mylna. Posiadanie węża dostarcza nam wielu obowiązków, którym musimy sprostać, jeśli chcemy, by nasz pupil żył z nami jak najdłużej. Pytonowi przede wszystkim należy zapewnić terrarium odpowiedniej wielkości, pozwalające na swobodne ruchy. W terrarium konieczne jest utrzymywanie stosownej temperatury, węże kochają ciepło.

Co jeszcze powinno znajdować się w “domku” pytona? Możemy umieścić w nim kryjówki, do których gad będzie mógł się schować, gdy poczuje się zagrożony. Najważniejszym obowiązkiem właściciela węża, jest zapewnienie mu pożywienia. Pytona karmi się gryzoniami lub ptactwem. Mysz lub szczur, które mamy zamiar podać wężowi, powinny być martwe. Żywy gryzoń może się bronić i w rezultacie poranić gada.

Czy hodowanie węża jest bezpieczne?

Strach przed wężami jest całkowicie zrozumiały. Niebezpieczne gatunki, zwłaszcza te jadowite są przecież w stanie uśmiercić człowieka. Przestrzeganie zasad zapewni jednak bezpieczeństwo zarówno nam, jak i gadowi. Warto wiedzieć, że pyton królewski jest jednym z najmniej niebezpiecznych węży. Jego zakup jest polecany szczególnie osobom początkującym. Oczywiście, mimo wszystko warto jednak zachować ostrożność w kontaktach z pupilem, by nie narazić siebie i gada na niebezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, że wąż może mylnie zinterpretować nasze działania. W sytuacji, gdy poczuje się zagrożony, pyton zaatakuje.

Ukąszenie pytona królewskiego nie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, jednak popsuje nasze relacje z pupilem. Podchodząc do terrarium, nie hałasujmy i nie stukajmy w szybkę, należy też unikać gwałtownych ruchów. Do karmienia gada najlepiej jest wybierać martwe gryzonie. Podanie wężowi żywego szczura stanowi spore zagrożenie, ponieważ zwierzak broniąc się przed pożarciem, może poważnie poranić pytona. Warto też pamiętać, że przedłużająca się głodówka u gada, wymaga wizyty u weterynarza.

Dodaj komentarz