Hodowanie zwierząt w domu

Ponad połowa Polaków ma w swoim domu przynajmniej jedno zwierzę. Głównie są to rodziny z dziećmi. W porównaniu do wcześniejszych lat, można zaobserwować tendencję wzrostową. Argumentów, które są za posiadaniem przedstawicieli braci mniejszej jest bardzo dużo, dlatego nie powinien dziwić fakt, że ogromna część naszych rodaków trzyma zwierzęta w swoich domach.

RELACJE DZIECI ZE ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI

Każde dziecko prędzej czy później zaczyna marzyć o posiadaniu zwierzaka domowego. Jedni rodzice nie zgadzają się, w obawie, że to tylko taki chwilowy kaprys ich pociechy, inni natomiast ulegają namowom. Trudno jednak zaprzeczać faktom, iż hodowanie w domu żywego stworzenia jest dla dziecka niezwykle ważnym i rozwijającym doświadczeniem. Uczy samodzielności, odpowiedzialności, systematyczności, obowiązkowości. Mimo tego skłania do empatii, czułości i nawiązywania serdecznych relacji, kształtuje wrażliwość oraz pomaga walczyć z lenistwem. Zwierzakiem trzeba się opiekować, dbać o niego oraz wyprowadzać na spacery. Dzieci, ale również dorośli odnajdują w zwierzętach domowych swoich przyjaciół i powierników. Łączy ich ogromna zażyłość. Wolny czas spędzają na zabawach ze swoimi pupilami, często na świeżym powietrzu, które są dla nich o wiele zdrowsze niż siedzenie przed telewizorem bądź komputerem.

CZY POSIADANIE PUPILA MA WPŁYW NA NASZE ZDROWIE?

Posiadanie zwierzątka w domu wpływa na kondycję psychiczną człowieka. Pozwala zregenerować się po stresującym dniu oraz koi nerwy. Obserwowanie rybek pływających w akwarium odpręża oraz relaksuje, natomiast głaskanie kota lub psa powoduje obniżenie ciśnienia. Przez hodowanie uruchamia się także instynkt opiekuńczy, ponieważ zwierzę trzeba nakarmić i zająć się nim. Czworonogi, które należy regularnie wyprowadzać na spacery, przyczyniają się do prowadzenia aktywnego trybu życia. Dzięki temu codziennie dotleniamy organizm, co bezpośrednio wpływa na kondycję fizyczną oraz psychiczną.

ZWIERZĘ JAKO PRZYJACIEL CZŁOWIEKA

Na hodowle zwierząt w domu bardzo często zgadzają się osoby, które dysponują dużo ilością wolnego czasu. Ludzie w podeszłym wieku dzięki nim, mają motywację na regularne wyjścia z domu. Mogą nawiązać znajomość z innymi właścicielami. Przedstawiciele braci mniejszej często pomagają im w wypełnieniu pustki powstałej po stracie bliskiej osoby. Są dobrymi towarzyszami, przyjaciółmi, dlatego też często uważa się zwierzęta domowe za dobrych terapeutów.

BEZPIECZEŃSTWO DZIĘKI ZWIERZĘTOM

Jedną z podstawowych funkcji, jaką pełnią zwierzęta jest pilnowanie domostwa. Pupile zareagują na każdy szmer za drzwiami, czy na każdą nieznajomą osobę, która pojawi się przy miejscu zamieszkania. Nie pozwolą na to aby właściciel czy dziecko ponieśli jakąkolwiek krzywdę. Będą bronić swoich właścicieli bez względu na okoliczności. Dzięki nim mamy większe poczucie bezpieczeństwa.

Opieka nad pupilem jest dobrą zabawą i miłym hobby na spędzanie wolnych chwil. Oprócz tego, zwierzę staje się naszym wiernym przyjacielem. Należy jednak pamiętać, że to nie zabawka i trzeba się nim sumiennie opiekować. Jego kupno lepiej przemyśleć trzy razy, niż później  żałować swojej decyzji i odstawiać w kąt gdy się znudzi.

 

 

Dodaj komentarz