Najciekawsze pytony na świecie

Pytony

To bliscy krewni boa, którzy należą do rodziny dusicieli. Istnieje 8 rodzajów pytona, aby spotkać je wszystkie należy udać się do Australii, Indii i Nepalu. Mają oryginalny sposób polowania poprzez czekanie w pozycji nieruchomej na swoją ofiarę, stąd warto przeczytać o kilku rodzajach tych fascynujących zwierząt.

Pyton królewski

pyton krolewskiJeden z najpopularniejszych gatunków węży na świecie, lecz zwykle osiąga zaledwie ok.1,5m długości. Posiada masywne ciało o ciemnobrązowym ubarwieniu pokrytym złotymi plamami. Żywi się gryzoniami, ptakami a czasem królikami, a ciekawostką jest fakt, że podczas niebezpieczeństwa zwija się w kłębek niczym jeż. Rozmieszczenie węża jest rozproszone jednak najczęściej występuje w rejonach Afryki Zachodniej ( Senegal).

Pyton siatkowy

pyton siatkowyNajczęściej występuje w Azji południowej,a dominującym terenem występowania są tereny leśne o dużej wilgotności. Jest bardzo dobrym pływakiem. Posiada ubarwienie w żółtym lub czerwonym kolorze z czarnymi liniami w kształcie zygzaka. Jest jednym z najdłuższych żyjących gatunków węży, co czyni go wyjątkowym okazem. Największy osobnik znaleziony w 1912 roku na wyspie Celebes mierzył 9,76 m, ważył 160 kg. Samica potrafi złożyć do 100 jaj, a okres wysiadywania trwa około 80 dni.

Pyton tygrysi

pyton tygrysiWąż występujący na terenie Chin, Birmy czy Laosu. Jego mocne ciało przewyższa obwód uda dorosłego człowieka, z tego względu rozdrażnione może stanowić pewne zagrożenie dla niego. To najdłuższy wąż na świecie zaraz po pytonie siatkowym, jego imponujące rozmiary sięgają nawet 8,5m. Barwa pytona jest ciemnozielona wraz z nieregularnymi plamami z żółtymi liniami. Dieta składa się najczęściej z mysz, królików i ptaków, ale zdesperowany potrafi zaatakować nawet antylopę.

Pyton zielony

pyton zielonyPytony zielone występują w Nowej Gwinei oraz Australii . Ich ubarwienie jest dosyć oczywiste, ze względu na ich nazwę. Wielkością dorównuje innym pytonom – dorosły osobnik ma ok 2m długości. Najczęściej można je spotkać w lasach deszczowych na drzewach, gdyż preferują tamtejsze warunki pogodowe. Pyton zielony jest doskonałym nocnym myśliwym, wykorzystując sensory ciepła na swojej szczęce z łatwością lokalizuje stałocieplną zdobycz. Pyton zielony żywi się myszami, ptakami oraz czasami nietoperzami . Samica składa zwykle od 15 do 25 jaj, a okres ich wysiadywania wynosi zwykle 45 – 55 dni.

Dodaj komentarz