Popularne węże boa

Węże znane są w naszej kulturze od dawna. Pierwsze wzmianki o tych gadach występują w Biblii, gdzie Ewa kuszona właśnie przez węża doprowadziła do wygnania człowieka (przez Boga) z raju. Zwierzę to stało się symbolem pokusy, zła i grzechu. Dosyć jednak o symbolice. Warto dowiedzieć się kilka słów o tych stworzeniach, które przemierzają sporą część naszej kuli ziemskiej. Tak, jak już było wspomniane powyżej węże należą do gromady gadów. Aby nie pomylić ich z jaszczurką należy zapoznać się z ich cechami charakterystycznymi, którymi są: brak powiek, krótki ogon oraz brak zewnętrznych otworów usznych. W tym tekście skupimy się na wyjątkowych podrodzinach węży – boa oraz pytony.

Węże boa

To podrodzina węży z rodziny dusicielowatych, których naturalnym terenem występowania jest Ameryka. Boa to rodzaj zwierząt zmiennocieplnych, ciepło pozyskują w sposób naturalny (słońce) lub sztuczny (żarówki, koce, oraz maty). Warto przyjrzeć się głębszej charakterystyce kilku rodzai węży boa.

Boa dusiciel

boa dusicielTo jeden z najpopularniejszych przedstawicieli podrodziny boa. Zamieszkuje głównie obszary Ameryki, ale możliwe jest spotkanie jego także na wyspach karaibskich. Dominującym obszarem występowania gada są dżungle ze względu na wysoką wilgotność oraz dostatek w pożywieniu. Ochroną przed drapieżnikami są najczęściej opuszczone nory innych ssaków. Warto nadmienić, że samice mają tendencję do osiągania większych rozmiarów od samców. żywią się najczęściej myszami, nietoperzami i ptakami, a ich długość mieści się między 90cm a 3,5m. Ciekawostką jest, że najdłuższe osobniki najczęściej pozostają w niewoli. Samce są zdecydowanie cięższe od samic i potrafią osiągnąć do 25 kg, gdy ciężkie samice szereguje się w granicach 15kg.

Boa tęczowy

boa teczowyTo gatunek dusiciela, którego największą zaletą jest ciekawe ubarwienie. Skóra przybiera czerwonobrunatny kolor i wypełniona jest czarnymi pierścieniami. Swą nazwę zawdzięcza temu, że światło słoneczne powoduje, iż jego skóra przypomina tęczę. Gatunek porusza się wolno i prowadzi nocny tryb życia, a dzień spędza natomiast w kryjówkach. Długość ciała węża może osiągnąć nawet 200 cm, ale zazwyczaj mamy do czynienia z mniejszymi przedstawicielami. Jego obszarem występowania jest Ameryka Południowa oraz część Środkowej.

Boa kubański

boa kubanskiJak sama nazwa wskazuje obszarem jego występowania jest Kuba. Potrafi osiągnąć nawet 4,5m, ale są to bardzo rzadkie przypadki. Najczęściej przyjmuje żółte ubarwienie z czarnymi, szerokimi pasami poprzecznymi. Ulubionymi terenami do życia są: lasy liściaste oraz tereny skaliste,a w skład jego diety najczęściej wchodzą gryzonie i małe pisklęta.

Boa madagaskarski

boa madagaskarskiŻyje w północnych terenach Madagaskaru i jest zdolny do osiągnięcia 3m długości. To wąż o jasnoczerwonej barwie, której towarzyszą nieregularne, czarne plamy. Najczęściej żyje przy wodzie, do której ochoczo wchodzi. Ciekawostką jest to, że samica rodzi stosunkowo niewielka liczbę młodych ( jak na standard węży), która waha się od 2-3.

 

Dodaj komentarz