Otwartość na nowe pasje – hodowla węży

Opieka nad wężem może wymagać odpowiedniego przygotowania. Wąż, tak jak i każde zwierze trzymane w domu, wymaga warunków, które spełniają pewne kryteria. To dlatego, zanim gad trafi do domu, należy zapoznać się podstawowymi zasadami i tym samym, przygotować odpowiedni dom dla nowego pupila, w którym będzie bezpieczny i będzie mógł odpowiednio się rozwijać. Dzięki temu opieka nad pytonem lub boa, będzie bezpieczna, zarówno dla samego gada, jak i dla jego właściciela. Ze zwierzętami tego typu, zawsze należy postępować w sposób odpowiedzialny.

Czym karmić węża?

Decydując się na opiekę nad pytonem lub wężem boa, należy mieć pełną świadomość tego, w jaki sposób odżywiają się te gatunki. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju gada i zapewnienia mu tego, co niezbędne. Młode osobniki karmione są żywymi mysimi oseskami, podczas gdy starsze osobniki zjadają myszki, szczury i inne, większe gryzonie. Dorosły osobnik powinien być karmiony raz na tydzień, podczas gdy młodsze wymagają regularnego karmienia, nawet co 3-4 dni.

Jak zorganizować przestrzeń dla węża?

Organizacja przestrzeni życiowej dla pytona lub boa jest bardzo ważna. Na uwadze należy mieć główne warunki, które koniecznie muszą być spełnione. Istotne są przede wszystkim wymiary terrarium. Odpowiednio dobrane terrarium powinno mieć wymiary 3/4 długości gada oraz głębokość i długość 1/3. Zawsze należy pamiętać o tym, iż węże szczególnie kochają ciepło. To dlatego podłoże warto wysypać włóknem kokosowym, które można zmieszać także z mchem oraz korą. Jedna ze ścian dodatkowo może być wyłożona korkiem. Elementem, o którym w żadnym wypadku nie można zapomnieć, musi być odpowiednio dobrana żarówka, która ma na celu dogrzewać terrarium. Do tego warto zdecydować się na termostat, ponieważ pozwala on utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz terrarium, dzięki czemu nie dojdzie, ani do wychłodzenia ani do przegrzania i warunki będą w 100% bezpieczne.

W terrarium musi znaleźć się także miska na wodę. Koniecznie musi być ona przegotowana lub odstana. Do tego niezbędna jest kryjówka, w której będzie mógł zaszyć się gad. Najlepiej, jeśli jest ona przygotowana z korzeni, konarów, bambusa, czy kory. Przydadzą się także kamienie. Ważna jest także odpowiednia wilgotność. Podłoże warto skrapiać wodą, co 2-3 dni, aby utrzymać jego odpowiedni poziom.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Warto wiedzieć, iż pytona, jak najbardziej można kąpać. Jest to bowiem jeden z węży, które szczególnie upodobały sobie wodę. Dodatkowo warto pamiętać też o tym, iż gad, rosnąc, co jakiś czas zmienia swoją skórę. Starą warstwę zdejmuje przez głowę. Wąż zmienia wtedy kolor, a jego oczy stają się białe. Nie jest to jednak stan, który mógłby mu w jakikolwiek sposób zagrażać. Podczas wymiany skóry, należy zapewnić wężowi wyższą wilgotność, a także pamiętać o tym, aby nie brać go na ręce. Gad w tym czasie potrzebuje szczególnego spokoju i intymności i warto pamiętać o tym, aby mu to zapewnić, zwłaszcza wtedy gdy najbardziej tego potrzebuje.

Dodaj komentarz