Węże? Pająki? Różne pasje na świecie.

Hodowla zwierząt w domu większości kojarzy się z słodkimi chomikami, świnkami morskimi czy rybkami. Posiadanie w domu takich zwierząt jak węże wielu osobom wydaje się być groźne oraz niebezpieczne, jednak nic bardziej mylnego!

Hodowla węży w domu – ogólne informacje

Węże domowe, pomimo obaw, nie są groźne dla człowieka, oczywiście pod warunkiem zastosowania się do zasad postępowania z danymi gatunkami. Ponadto należy dowiedzieć się jak przygotować wężowi dogodne pomieszczenie oraz jak o niego dbać. Hodowle węży należy rozpocząć od wyboru konkretnego osobnika oraz przygotowania odpowiedniego dla niego terrarium.

Wielkość terrarium musi być właściwa dla danego gatunku węża. Dla przykładu wąż drzewny potrzebuje wysokiego terrarium, odpowiadającego nawet jego wielkości. Terrarium, czyli pojemnik wykonany nawet w całości ze szkła, kupimy w sklepie zoologicznym. Ważne jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie pomieszczenia takie jak żarówka dogrzewająca, miska na wodę oraz kryjówki z kamieni, kory drzew.

Warunki do hodowli węży

Węże to drapieżniki żywiące się mięsem, dlatego też w warunkach domowych karmi się je myszami oraz szczurami. W przypadku dorosłych osobników pokarm podajemy raz na tydzień albo co kilkanaście dni, w zależności od konkretnego gatunku. Nie wolno zapomnieć o wodzie, której wąż będzie potrzebował każdego dnia. Węże to bardzo czyste zwierzęta, dlatego bardziej niż o ich pielęgnację powinniśmy zadbać o utrzymanie odpowiednich warunków w terrarium. Węże lubią ciepło, dla większości gatunków optymalna temperatura to 20-28 ºC w dzień oraz trochę mniej w nocy. W terrarium musi występować również odpowiednia wilgotność w granicach 60-80%, dlatego co parę dni należy spryskiwać podłoże wodą.

Hodowla węży w domu – bezpieczeństwo

Węże to gady posiadające umiejętność zaprzyjaźniania się z właścicielem. Do domowego terrarium zaleca się kupno młodych osobników, które szybciej się oswoją oraz dostosują do nowego miejsca. Gdy weźmiemy węża na ręce, może na początku szybko po nich pełzać, ponieważ będzie spłoszony. Jednak wzięcie gada na ręce, ponoszenie przez chwilę a następnie odłożenie go do terrarium, pozwoli na jego oswojenie oraz zacieśnienie więzi między nim a właścicielem.

Nie wszystkie węże są jadowite

Dla wielu osób węże wydają się być bardzo niebezpieczne, jednak warto zauważyć, że nie wszystkie gatunki tego gada są jadowite. Początkowym hodowcom poleca się spokojne, łagodne a przede wszystkim niejadowite węże. Wybierając takiego osobnika będziemy mieć pewność, że nie zostaniemy ugryzieni przez jadowite kolce. Przykładowe gatunki to: węże zbożowe, pseudokoralowe, mahoniowe, tajwańskie, amurskie czy smugowe.

Hodowla węży to fajne hobby!

Pomimo stereotypów na temat hodowli węży w domu, możemy śmiało powiedzieć, że jest to bezpieczne. Węże nie są też bardzo drogimi zwierzętami, ponieważ standardowe ceny mieszczą się w przedziale od 100 do 150 złotych. Oczywiście bardziej wymyślne odmiany będą sporo droższe. Dodatkowy atut takiej hodowli to długowieczność gadów. Jeśli z pełnym zaangażowaniem zadbamy o naszego pupila, będziemy mogli spędzić z nim długie lata, ponieważ średni okres życia tych gadów to 15-20 lat.

Dodaj komentarz