Wyjątkowe gatunki zwierząt domowych

Zazwyczaj w naszych domach hodujemy psy lub koty. Do widoku tych popularnych zwierząt przywykliśmy i w pełni akceptujemy ich obecność w naszych domostwach. Coraz częściej zdarza się jednak, że hodowcy wybierają inne, teoretycznie mniej “domowe” zwierzęta. W polskich mieszkaniach nierzadko można już spotkać węże, jaszczurki czy pajęczaki. Czy ich obecność słusznie powinna budzić kontrowersje?

Co hodujemy w naszych domach?

Co prawda psy i koty są dalej najpopularniejszymi zwierzętami domowymi, ale zdarzają się unikatowe okazy, które do tej pory były spotykane przez nas tylko w ogrodach zoologicznych. Preferencje co do wybieranych gatunków zwierząt w głównej mierze zależą od kontynentu. Świetnym przykładem jest Ameryka Północna i Stany Zjednoczone. W USA coraz częściej hoduje się… tygrysy. Co więcej – jest to zupełnie legalne. To co z perspektywy Europejczyka może wydawać się dziwne – na innym kontynencie jest zupełnie normalne i wyrażone wraz z pełną aprobatą. Te duże koty z powodzeniem zastępują domowych pupilów w mniejszej, bardziej nam znanej wersji.

Nietypowe okazy w naszych domach

Być może, z nieco mniej ekstrawaganckich zwierząt domowych, należy przyjąć kapibarę. Ten zwierzak jest doskonałym przykładem na to, że popularna “świnka morska” (a właściwie – kawia domowa) wcale nie musi być mała. Kapibara osiąga ok. 120 cm długości ciała i ok. 50 kg wagi. Mimo swojej wielkości i tak znajdują się chętni, którzy są zainteresowani ich hodowlą.

A co z… wężami?

Węże i ich hodowle są wybierane coraz częściej przez hodowców domowych na całym świecie. Niestety nie cieszą się popularnością i są owiane raczej złą sławą. Większość ludzi odczuwa dyskomfort na samą myśl o tym zwierzęciu. Najczęściej jest to wywołane błędnymi wyobrażeniami i nierzetelnymi informacjami. Przede wszystkim najczęściej podaje się, że węże mogą być niebezpieczne dla człowieka. Dlatego niektórzy nie wyobrażają sobie, że mogliby mieszkać z wężem (lub wężami) w jednym mieszkaniu.

Najwięcej opinii pochodzi z uwarunkowań kulturowych. Najczęściej podaje się, że te zwierzęta są niebezpieczne ze względu na swój jad, który jest groźny dla życia i zdrowia ludzi. Na przestrzeni lat uznawano węże za zwierzęta, które wykorzystują każdą możliwą sytuację do ucieczki i sieją spustoszenia w domostwie. Czy faktycznie tak jest?

Prawda o wężach

Węże nie cieszą się popularnością. Zupełnie niepotrzebnie. Po zachowaniu wszelkich wymogów bezpieczeństwa ich hodowla jest w pełni bezpieczna. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie wszystkie gatunki wężów są jadowite, a co za tym idzie – niebezpieczne dla człowieka. Tak samo konieczne jest obalenie mitu, że węże wymykają się z terrariów. Nie jest to prawdą. W specjalnie przygotowanym i dobrze wyposażonym terrarium, wąż ma idealne warunki do egzystowania. Tym samym nie będzie zainteresowany wychodzeniem na zewnątrz z przymusem zmagania się z niekorzystnymi warunkami.

Coraz większa rzesza hodowców decyduje się na inny wybór, niż psy i koty. I słusznie. Nieco bardziej egzotyczne stworzenia mogą być doskonałymi towarzyszami i wspaniale odnajdą się w roli pupila domowego.

Dodaj komentarz